Politika

Placebo kormányprogram

Placebo: -látszatgyógyszer, gyógyszerhez hasonló szer, amelynek nincs tényleges hatóanyaga, csak elhiteti a beteggel, hogy gyógyszert kapott.

Stabilról negatívra rontotta Románia hitelminősítési besorolását a Fitch Ratings, a New York-i székhelyű hitelminősítő, azzal indokolva döntését, hogy a politikai bizonytalanság magas szintet ért el, ami valószínűleg jelentős negatív hatással lesz a költségvetés konszolidációjára.

Csak semmi pánik, urai vagyunk a helyzetnek, igyekezett erre mindenkit megnyugtatni Marcel Ciolacu kormányfő a szerdai kormányülést követően. Szerinte az év végéig megalakul az új kormány és Romániának megvannak a szükséges, „automatikusan stabilizáló mechanizmusai” a biztonságos útra való visszatérésre.

A négyből háromra fogyatkozott politikai alakulat és a kisebbségek képviselői már el is fogadták az új kormányprogramot.

Az elfogadás ténye a megnyugtató placebo, hisz magát a programot, az ország hitelezőin kívül, nem sokan olvassák. Ők viszont mindent mérlegre tesznek.

Nem olyan politikusi kérdéseket tesznek fel, hogy nyolc éven keresztül, nagyjából ugyanezek a pártok, eddig miért nem valósították meg ígéreteiket?

Az sem izgatja a hitelezőket, hogy mindegyik alakulat igyekezett saját óhaját-sóhaját megjeleníteni a programban, akkor is, ha ellentmondásokba keverednek egymással.

Csak egy példa. A pártok közleménye szerint megegyeztek az egységes adókulcs megőrzésében, (ami a gyakorlatban rég nem egységes), ugyanakkor a nagy vagyonok sávos megadóztatásában, valamint a munka adóterhének csökkentésében is.

Az viszont nagyon is lényegbevágó kérdés, honnan szerez 125 milliárd lejt a kormány a 2025-ös költségvetési hiány fedezetére és ugyanannyit a lejáróban levő hitelek továbbgörgetésére, miközben az állam köztartozása meghaladta a 900 milliárd lejt és a negatív hitelbesorolás miatt növekednek a kamatok.

Senki sem kételkedik a program célkitűzéseinek szükségességében, de elvárható egyrészt a célok priorizálása, a céldátumok, valamint a megvalósítás fedezetének nevesítése.

A holdból is látszik, hogy a tervezett megtakarítások mellett szükség van az adóbevételek növelésére, különben az állam nem tudja teljesíteni szociális kötelezettségeit.

Elengedhetetlen, de nem elégséges az adóelkerülés visszaszorítása, a hatékonyabb adóbegyűjtés, ami amúgy sem megy egyik pillanatról a másikra, Rövid távon ilyen vagy olyan megszorításokra szükség van.

Igaz, ezt egyik kormány sem szokta nevén nevezni, de meglépi.

Köztudott, nemrég jóváhagyta az Európai Bizottság (EB) a Ciolacu-kabinet által benyújtott konvergencia-programot, melynek célja a költségvetési hiány 3százalék alá történő csökkentése hét év alatt. Az első megszorító intézkedések a jövő év áprilisában lépnek majd életbe.

Summa summarum, az államháztartási hiány csökkentése érdekében az új kormány kénytelen lesz adóemelést végrehajtani. Szóba jöhet a személyi jövedelemadó, a társasági adó, az áfa és a jövedéki adó emelése, valószínű, hogy több is ezek közül.

Legkésőbb a 2025 évi állami költségvetés parlamenti tárgyalásánál és elfogadásánál tisztul a kép.

Addig elkelne egy profi, objektív helyzetelemzés, valamint a lakosság és a vállalkozói szféra korrekt tájékoztatása a várható konkrét intézkedésekről és azok hatásairól.

Lakatos P.


Érdekelhet még...

Népszerű cikkek...